Премиерот Зоран Заев на најмалку два состаноци на високо ниво, од кои еден во Бугарија, кажал дека, според него, Македонците и Бугарите се еден народ и дека говориме на ист или сличен јазик, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски.

За потоа (Заев) да се коригира во официјалниот дел дека тоа е само негово лично мислење и дека не е позиција на државата. Не може премиер да има лично мислење. Како тоа се кажува така се запишува во белешки и после тоа се крева летвичката – рече Николовски на Сител.

Тој додаде дека неколку западноевропски земји-членки на ЕУ не го поддржуваат ветото на Бугарија кон Македонија, меѓутоа, како што истакна, тие истовремено не се ниту против ветото.

Десетици други одлуки во ЕУ се носат со консензус, како и финансиската помош која е битна за Бугарија. Ако сите се против ветото на Бугарија, ќе ја блокираат нивната финансиска помош – изјави Николоски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.