Потпретедателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски смета дека вонредната состојба треба да биде продолжена бидејќи бројките се загрижувачки. Според него, неопходно е да се прават поголем број на тестови. Тој вели дека под секое ниво е да се обвинува министерот Чулев и народот за лошите мерки на власта. За избори пак во вакви услови, смета дека е несериозно да се зборува.

Кога му се руши планот за брзи избори по цена на човечки, виновен е Чулев, виновен е народот. Во суштина виновен е Заев.Денеска гледаме еден организиран напад против народот што е недозволиво бегање од одговорност. Обидот да се префрли одговорноста врз ВМРО-ДПМНЕ е смешно-вели Николоски во емисијата „360 степени“

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.