На својата работна посета на Вашингтон САД Aлександар Николоски учествуваше на средбата на Европски Лидери во рамки на молитвениот појадок, а оствари средби и со неколку конгресмени.

Николоски се сретна и со професорот Даниел Сервер, одличен познавач на состојбите на Балканот и во Македонија при што разменија мислења за актуелните случувања.

Тој оствари средба и со Претседателот на Обединетата македонска дијаспора Мето Колоски при што нагласи дека силна дијаспора значи силна Македонија и се заблагодари на сите активности на ОМД.

Ги поздрави нивните напори за формирање на група на пријатели во Конгресот која одлично функционира како и новите програми за млади насекаде низ дијаспората.

На сите средби Николоски зборуваше за состојбите во Македонија, штетните последици од договорот со Грција, економското назадување и растот на корупцијата. Недостатокот на реформи и визија каде Македонија треба да се движи.

При тоа ја истакна потребата од одржување фер, слободни и компетитивни предвремени парламентарни избори со цел надминување на политичката криза која е предизвикана од актуелната власт.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.