Македонскиот јазик е македонски чист, наш!

Го зборуваме ние Македонците кои живееме во Република Македонија, но и Македонците кои живеат во Пиринска и Егејска Македонија! Македонскиот јазик има убави дијалекти – Скопски, Охридски, Битолски, Велешки, Струмички, но и Петрички, Горноџумајски, Драмски, Солунски, Лерински, Воденски …

Македонскиот јазик е жив и никој не може да го избрише!, пишува на социјалната мрежа на Фејсбук потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.