Ниту еден пратеник или службеник од Собранието нема да оди во изолација поради контакт со пратеничката Славјанка Петровска, која пред два дена објави на својот профил на Фејсбук дека е позитивна на коронавирусот, информираат за МИА од Центарот за јавно здравје.

Петровска немала ризични контакти во Собранието. Во изолација ќе одат само членовите на нејзиното семејство, изјави за МИА, директорот на Центарот за јавно здравје Александар Стојанов.

Во Собранието, како што посочи тој, се почитуваат сите мерки за заштита и превенција од коронавирусот.

И колегите на Петровска од пратеничката група на СДСМ велат дека се почитуваат сите мерки – носење заштитна маска, држење дистаца, и оти при влез во Салата со Купола се дезинфицираат и оти таму се постојано со маски.

Пред Петровска уште четворица други пратеници беа позитивни на Ковид-19, но сите се вратени на работните места.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.