Албанската јавност реагира на предлогот Фатмир Бесими од ДУИ да го води Министерството за финанси, затоа што во новиот парламентарен состав пратеник од редовите на истата партија е неговиот брат.

Ова е скандал сам по себе затоа што и неговиот брат Флорин Бесими е исто така пратеник од ДУИ, пишува Алмакос.

Ова е секако интересно, но во суштина зборува за елитата и за непотизмот која ја контролирала политичката партија скоро 20 години. Семејството Бесими очигледно ќе го претставува Тетово и во законодавниот дом и во извршната власт.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.