На новинарското прашање „Дали ќе се самоказните за славењето во Штип“, алудирајќи на прославите по победата на локалните избори и сите фотографии кои протекоа од нив, премиерот Зоран Заев вели дека немаше никаков вид на славење во Штип, во кое учествувал тој.

Ги носевме заштитите мерки (веројатно мислејќи – маски), одржавме прес-конференција, директно, немаше никаков вид на славење каде што учествував јас со прослави, со пијачки и слично, дојдов, честитав, одржав прес-конференција и заминав према Скопје, одговори Заев, одбегнувајќи да каже дали ќе има казни за тие што навистина славеа:

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.