Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски демантира дека некогаш имало фантомски гласачи.

Нема врска, ни фантомски гласачи ни ништо, вели тој, со што го демантира СДСМ, чијашто кампања против власта на ВМРО-ДПМНЕ, меѓу другото, почиваше и на обвинувањата за фантомски гласачи поради кои наводно дотогашните избори не беа легитимни.

Видете што се случуваше со избирачкиот список, кога излезе во јавноста кога можеше секој да види внатре, се случуваа чуда и како ги нарекуваа фантомски гласачи. Нема врска, ни фантомски гласачи ни ништо. Тоа се оние непроменети адреси, се уште егзистираат луѓе на одредени адреси, особено па оние кои се наоѓаат надвор од земјата. Тие за да го задржат правото на државјанство се уште се водат со адреса во државата. И може луѓе кои што пред 50/60 години си отишле од тука живееле во објект кој што се наоѓал на одредена адреса. Мислам дека тоа беше полициската станица во Лисиче таму имаше живи лица. Тие не се фиктивни лица, тие живеле таму некогаш, имало таму објект во кој што се живеело, тој е срушен направена е полициската станица ама куќниот број на тој објект не е сменет, потенцираше Симовски.


Во 2016-та година Заев очајно се обидуваше да ги одложи предвремените парламентарни избори кои толку гласно ги бараше, а главното оправдување за таквото делување беа токму фантомските гласачи.

Веќе за сите е јасно колку фантомски гласачи има во Избирачкиот список. Граѓаните деновиве и практично се уверија во тоа откако е јавно објавен од ДИК актуелниот Избирачки список. Секојдневно реагираат за разни воочени неправилности и злоупотреби. Ова само потврдува дека клучно за фер и регуларен изборен процес потребен е чист и доверлив Избирачки список, изјави Заев на 9 март 2016 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.