Да не се користи терминот „турско ропство“, бидејќи тој термин е навредлив за учениците од турска националност. Ова им било посочено на наставниците од Општина Аеродром за време на обуката што ја одржало Министерството за образование (МОН) од 5 до 9 мај во СУГС „Владо Тасевски“ во Скопје, открива актерот Сашо Тасевски преку Фејсбук.

Како што истакнува Тасевски, дел од наставниците се побуниле и прашале како да ги предаваат лекциите за Илинденското востание без да ги спомнат Турците.

Најверојатно ќе се користи терминот „Османлиско царство“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.