Заврши првата седница на новиот парламантарен состав. На неа само се верифицираа мандатите на пратениците. Се избраа и потпретседатели на Собранието а тоа се Горан Мисовски и Флоријан Бисими.

На оваа седница не беше ставена на дневен ред точката за избор на претседател бидејќи се уште не обезбедено парламентарно мнозинство од 61 пратеник.

Следната седница ќе биде дополнително закажана а се до изборот на нов спикер со Собрането ќе раководи Талат Џафери.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.