Нема да се повтори 2016 година, ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на изборите во април и ќе формира влада, убеден е претседаелот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој на својот противник му порача дела погрешна му е прценката и попусто се сили со странците.

Ако до пред 3 месеци убедуваше дека ќе тепал на изборите, сега на партиските состаноци ги лаже дека ќе изгуби СДСМ, ама малку, тесно, за два до три пратеника, а он ќе формирал влада. Значи почнаа со тесна победа да завршат со тесен пораз. Не би го употребил она неговото “мало морген”, ама неодминливо ќе искоментирам грешна ти е проценката. ВМРО ќе победи, а ова не е филмот од 2016 и ВМРО ќе формира влада. И џабе се храбри со странците демек биле на негова страна, вистината е дека странците не сакаат пактови со криминалци и неспособни луѓе, а нив највеќе ги интересира европската иднина за што ВМРО го има решението.

ВМРО ќе ги направи сите потребни реформи со кои по изборите ќе ја внесе државата во ЕУ.

Европската унија е сон кој ќе го оствари ВМРО-ДПМНЕ затоа што ако од нешто не се плашиме тоа е работата која секогаш била наша одлика. Исто како што ќе донесеме обнова од зголемување на просечна плата во државата за +25% за еден мандат, зголемување на просечната пензија на пензионерите за +20% во еден мандат или тоа ќе значи повеќе од 3000 денари повеќе за секој еден пензионер. Невработеност под 10%, 0% персонален данок за млади до 29 години. Се обврзуваме на рамен данок од 8%. Се обврзуваме за обнова која ќе донесе раст на БДП за повеќе од 4% годишно. 2 милијарди евра инвестиции во патишта. 150 километри експресни патишта, енергетска обнова на домовите на граѓаните и гасификација на целата држава со бесплатни приклучоци за гас за секое домаќинство. Изградба на нови 20 и реконструкција на 50 училишта. Поголеми примања за универзитескиот кадар повеќе бесплатни лекови за ранливите групи. 4 нови клинички центри и редица други проекти кои се дел од Проектот Обнова на Македонија.

Успехот е резултат на правилен избор на повеќе одлуки и подразбира многу работа и решавање на многу предизвици. Успехот значи воведување новитети кои имаат додадена вредност и постојан напор за создавање  на повеќе и подобро. Потребни се знаења и вештини ентузијазам и енергија и добри стратегија, тактика,  план и оператива. Дијалог, трансфер на вредности, соработка и почит. Успесите се достижни! И најбитно, за успех е потребна идеја, инспирација, здрава основа Добра мисла и добра намера, рече Мицкоски.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.