Ѓубре, смет, паднати дрва, распаднати капм приколки и бунгалови ќе ве поздрават на крајот од селото Радожда, Струшко. На околу дваесет со автомобил од центарот на Струга, а еден час од алабански Поградец на крајбрежјето од Охридското Езеро, балканскиот бисер кој е под закрила на УНЕСКО, ќе ве пречека ваква слика.

Авто кампот „Треска“, некогаш елитен камп преполн со туристи од Македонија и регионот, денеска е напуштена депонија. Наспроти преубавиот поглед кон бисерната езеркса вода, чистиот воздух, тишината и природните убавини на ова место, се соочувате со поглед и миризба, во која се губи се што носи епитет „убаво“.

Кампот е сведок на едно време кога кампувањето во смени беше една од опциите за годишен одмор, а денеска е само споменик на транзицијата.

Целиот текст овде.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.