По поканата на Али Ахмети кон албанските лидери за средба, ТВ21 го праша претседателот на СДСМ Зоран Заев дали поканата ја гледа како некаков притисок кон него за идејата премиер Албанец.

Да, го гледам ова како притисок врз мене, СДСМ и Коалицијата „Можеме“, за премиер по предлог на ДУИ“, посочи Заев за ТВ21.

На годишнината од потпишувањето на Охридскиот Рамковен договор, в четврток – 13 Август 2020 година, претседателот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), Али Ахмети, по оддржаните предвремени парламентарни избори на 15 јули ги кани на заедничка средба парламентарните политички партии на Албанците.

Поканети се лидерите на Алтернатива Африм Гаши, Билал Касами на Беса, Зијадин Села – АА и Мендух Тачи – ДПА.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.