Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во интервју за порталот Макфакс одговори на прозивките од страна на СДСМ за негова средба со обвинетиот во случајот Рекет Зоран Милевски Кичеец и финансирање од страна на рекетираниот бизнисмен Орце Камчев, нагласувајќи дека СДСМ на прес конференции поставува прашања, но не и докази и факти за негова било каква вклученост во некој инкриминирачки процес.

Мицкоски јавно ги повика доколку поседуваат било каков доказ против него веднаш да го објават без да се плашат од тужба бидејќи нема да ги тужи, но како што рече доколку не поседуваат да се извинат јавно бидејќи во спротивно се служат со квази политичка пресметка каде што само сакаат да го извалкат него како лидер на опозицијата.

Доколку постои било каков инкриминирачки материјал, не мора да поставуваат прашања, не мора да се плашат од законот дека ќе ги тужам, туку веднаш да ги објават на моја евентуална инкриминирачка активност и не треба воопшто да се мислат, јас следниот ден ќе се појавам во истражниот затвор во Шутка Скопје. Но, доколку не постојат, ќе треба да се повлечат и да се извинат јавно, бидејќи навистина вака е малку кукавички да поставувате прашања, па да мислите дека ако поставите прашање, вие ќе ја кажете тезата во јавноста, ќе го извалкате лидерот на опозицијата во една квазиполитичка пресметка, а притоа ќе бидеме заштитени и законот ќе не штити бидејќи имаме прашална форма. Еве нека се охрабрат не мора воопшто да поставуваат прашања, доколку навистина постои таков инкриминирачки материјал каде што има корупција и криминал, веднаш да го објават и веднаш да го пријават во рамки на обвинителството, а јас истиот ден самиот ќе се пријавам, вели Мицкоски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.