Сашо Тасевски за одлуката на претседателот Пендаровски да ја напушти традицијата на обраќање од Мечкин Камен на Илинден.

Тие одат на пешкир паради со децата.
Не можете да очекувате од нив да се појават во Крушево на Илинден и да фукнат некој херојски говор.
Тоа е нагла промена. Како од сауна да влезеш во фрижидер за свински полутки. Може срце да им застане.
Фала богу првпат добра проценка направија. Дека ако се појават на Мечкин Камен, со мечкини гомна ќе ги гаѓа народот.
Почна стравот а?
Не најдовте меѓу вас таков јунак кој на Мечкин Камен ќе изговори Северна?
Фино што и тоа го сфативте.
Сега остана само да ги купите Албанците да гласаат за вас. Заев веќе тргна во шопинг офанзива.
Само во нив ви е спасот. Еден Македонец нема да гласа за вас.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.