Премиерот Зоран Заев не сака да го сфати сериозно францускиот претседател Емануел Макрон од проста причина што Македонија и да го помине процесот на притстапни преговори би станала членка на Унијата за 7 до 10 години од сега.

Не е дека го потценувам претседателот Макрон. Нам ни трбаат 7-10 години да станеме членка на ЕУ. Ние треба да станеме членка на ЕУ тогаш кога ќе се трансформираме внатре, кога ќе бидеме вистински подготвени. Не ни треба да биде час поскоро членка и тоа е тоа. И сега имајќи ја предвид таа дебата што сега се отвора, дали некој на крајот треба да биде членка или не, аманте! За десетте години многу што може да се случи, да се промени во Европа, во секоја од земјите, рече Заев.

Тој вети дека ќе направи се што е во негова моќ Европа да му пушти ишарет на народот во Македонија

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.