Мртва е правдата и секоја шанса дека ќе има санкции за ова злосторничка здружба, смета политичкиот аналитичар Арсим Зеколи, коментирајќи ги изјавите дека Специјалното јавно обвинителство е мртво.

Не е мртво СЈО. Никогаш не ни било живо, таа Зомби имитација на Обвинителство. Мртва е правдата и секоја шанса дека ќе има санкции за ова злосторничко здружба. Заборавете и голтајте сплачини од ЕУ, САД и другите партнери во злосторство. За барем умот да си го сочувате, пишува Зеколи.

СЈО од денеска треба да почне да ги предава предметите на Јавното обвинителство, а се очекува трансферот да биде заокружен до 15 септември кога истекува мандатот на специјалната обвинителка Катица Јанева, која е во притвор за случајот „Рекет“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.