Пред 15 дена пратениците на СДСМ и ДУИ во Собранието одбиле амандман предложен од ВМРО-ДПМНЕ поднесен пред eден месец со кој се барало купување на 20 нови противпожарни возила за гаснење на пожар во повеќе градови.

Еве го поднесениот Амандман од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ПМНЕ за средства од ребалансот на Буџетот за 2021за обезбедување 20 противпожарни возила. Амандманот е ОДБИЕН.Наменето за душебрижниците на кои и за оваа катастрофа ВМРО им е виновно”, открива пратеничката на ВМРОДПМНЕ Велика Стојкова Серафимовска.

Според документот ВМРО-ДПМНЕ во парламентот барало набавка на возила за гаснење пожари за 90 милиони денариили околу 1,5 милиони евра.

Власта го одбила овој амандман на ВМРО-ДПМНЕ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.