Институциите во државата го следат процесот на промена на името, кое произлегува од Уставните измени предвидени согласно Преспанскиот договор.

Централната банка (НБРМ) на својата веб страница го промени името и сега како лого стои новото име Народна банка на Република Северна Македонија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.