Седумнаесет месеци вработени во општинското основно музичко училиште во Струга немат земено плата, објави Алсат.

Плата нема за наставниците кои работат во училиштето од неговото отворање, но и за оние кои се примени во меѓувреме. Училиштето беше помпезно отворено, во ек на изборната кампања во септември 2021, но на отворањето ниту локалната власт на чело со Рамиз Мерко ниту присутните министри, не кажаа дека немаат обезбедено ниту финансии ниту кадар. Директорот вели дека добиле ветување дека проблемот ќе се реши и со исплата на плати, но и очекуваат дека ќе добијат согласност за вработувања на наставници.

Целиот текст овде.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.