Ај сега пошто е пропуштена Фајзер/Модерна, а руската сме ја одбиле, да видиме што викаат италијанските истражувања за Астразенека.
Нивната вакцина има ефикасност од 60%, не е препорачлива за над 55 години, односно не е стратешка и не го решава проблемот, пошто само со вакцини со ефикасност над 90% и вакцинирани 70-75% од популација, може да се постигне колективен имунитет.
Потоа доаѓа етичкото прашање.
Како некои луѓе и категории ќе се вакцинираат со 90% ефикасни вакцини, а други со третина послаби, кои притоа не ја запираат преносливоста.
Важно видовме дека нашите политичари се ставија меѓу првите за вакцини.
Кај неспособни и неодговорни, кај без тронка солидарност  – коментира аналитичарот Ивор Мицкоски.

Ај сега пошто е пропуштена Фајзер/Модерна, а руската сме ја одбиле, да видиме што викаат италијанските истражувања за…

Posted by Ivor Mickovski on Tuesday, 2 February 2021

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.