Првиот заменик-претседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби на својот фејсбук-профил објави дека досега се самопопишале 99.500 лица од дијаспората, од кои само во изминатите 24 часа над 11.500 лица.

Нашата дијаспора навистина е најдобра на свет. Попишувајте се на  https://census.stat.gov.mk/ , напиша Груби.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.