На социјалните мрежи се поголем е бројот на коментари и  потсмев на сметка на бегството на Сашо Мијалков и неспособноста на надлежните.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.