„Пичка ви матер“ доби Владата како одговор за прифаќањето на францускиот предлог од толпата народ која го проби полицискиот кордон. Пожестоко е денеска на „Илинденска“ каде граѓаните веќе неколку дена протестираат против потпишувањето на погубниот француски предлог.

На униформираните полицајци граѓаните навалија со цвеќе, со повик да им се придружат за Македонија. Дел од нив и го пронија кордонот и продолжија кон зградата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.