Момче на возраст од 28 години од Охрид е денеска најмладиот починат од ковид 19. Младото момче, кое последните денови од животот ги минало на респиратор, починало на Инфективната клиника во Скопје. Момчето имало комордибитети, односно било дијабетичар, а имало проблеми и со тироидната жлезда.

Пријавени се вкупно 35 починати лица, од кои 12 се од Скопје ( 87г , 84г , 81г , 80г ,77г , 75г, 74г , 72г , 72г , 70г , 70г , 61г), шест од Битола (88г, 84г, 75г, 63г, 63г и 59г) , четворица од Охрид (78г, 75г, 73г и 28г), по двајца од Гевгелија (75г и 64г), Куманово (73г и 60г) , Демир Капија (83г и 63г) и од Кичево (78г и 68г) и по еден починат од Гостивар (77г) , Кочани (79г) , Виница (72г) , Велес (67) и Радовиш (49г). Сите 35 пациенти се починати во болнички услови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.