Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 7.084 тестирањe, а регистрирани се 1.210 нови случаи на Ковид-19:

Скопје – 464, Тетово – 177, Гостивар – 112, Куманово – 98, Струмица – 55, Кичево – 48, Битола – 32, Струга – 29,Кавадарци – 26, Радовиш – 15, Велес – 14, Кочани, Гевгелија и Ресен – по 13, Прилеп – 12, Делчево и Кратово – по 11, Македонски Брод – 10, Свети Николе – 9, Дебар и Виница – по 7, Неготино – 6, Берово – 5, Штип, Валандово и Богданци – по 4, Македонска Каменица – 3, Охрид , Крива Паланка и Пехчево – по 2, Демир Хисар и Демир Капија – по 1.

Пријавени се 32 починати лица: осум починати лица од Скопје (52г, 54г, 58г, 61г, 67г, 68г, 75г и 77г), по шест починати лица од Гостивар (45г, 47г, 48г, 61г, 67г и 74г) и Тетово (54г, 57г, 60г, 72г, 74г и 78г), три од Куманово (52г, 71г и 79г), два од Кичево (47г и 71г), како и по едно починато лице од Штип (56г), Кочани (67г), Берово (74г), Охрид (50г), Валандово (58г), Струга (64) и Делчево (32г).

Од вкупно пријавените, едно лице е починато во домашни, а останатите 31 лице се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 451 оздравени пациенти од: Скопје – 133, Гостивар – 78, Тетово – 51, Струмица – 40, Куманово – 36, Кичево – 32, Дебар – 13, Велес – 10, Битола и Ресен – по 8, Кавадарци – 7, Штип – 6, Радовиш, Кочани и Берово – по 5, Прилеп и Свети Николе – по 3, Виница и Охрид – по 2, Гевгелија, Валандово, Пехчево и Демир Капија – по 1.

Направени се 7.084 тестови преку: ИЈЗ-358, ЦЈЗ Скопје-71, ЦЈЗ Битола-131, ЦЈЗ Прилеп-50, ЦЈЗ Тетово–145, ЦЈЗ Куманово–79, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–28, Жан Митрев (Филип Втори)-126, Авицена-503, Биотек-556, Систина-157, лабораторија Лаор-531, Синлаб-85, Ремедика-34, Плодност–76, Генеа -6, Никоб лаб-819, ВФВ Медикал-84, Ели Медика-68, Ројал Медика –73, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.099.

Досега во земјата се направени вкупно 1.118.535 тестирање на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 170.412, бројката на оздравени пациенти е 152.916, на починати е 5.727, а бројот на активни случаи изнесува 11.769.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.