Професорката Мирјана Најчевска има дилеми околу бројот на запичаните граѓани со право на глас и бројката на попишаните граѓани на Република Македонија на 5 дена до завршување на пописот.

Попишани вкупно 1.460.552 лица.

Ако од овие 450.000 се деца остануваат 1.000.000 гласачи.

Кои се оние 800.000 гласачи кои плус од овие се запишани во избирачките списоци?

Која е таа држава во која официјалните податоци варираат за половина од населението? прашува Најчевска во објава на Фејсбук.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.