Останати се помалку од 5.000 вакцини, кои се распределени да се даваат во новоотворените пунктови, а во сите други се врши ревакцинација, информира министерот за здравство, Венко Филипче.

Како што најави тој, оваа недела треба да пристигнат 70 илјади вакцини – 50 илјади од Бугарија и 20 илјади од Грција, а најверојатно ќе станува збор за вакцини на „Астра зенека“.

Останува, редовно, секој понеделник, да пристигнуваат вакцини на „Фајзер“, а се очекува да стигне и голема количина вакцини за кои сѐ уште нема точен датум, а биле најавени за почетокот на јуни.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.