Министере за внатрешни работи Оливер Спасовски, што бара Стојанче Величковиќ, началник на СВР Куманово во штабови на СДСМ, објави на својот фејсбук профил пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Бране Петрушевски, прецизирајќи дека објавата и фотографиите се од денеска (вторникот).

Ве прашувам во контекст за законските измени доставени до Собранието, со кои барате припадник на Министерството за внатрешни работи да не биде член на политичка партија, додава во објавата опозицискиот пратеник од Куманово.

Инаку, крај фотографиите во постот а преземени од фејсбук страницата која гласи на Општинскиот одбор на СДСМ Куманово, се информира дека станува збор за отворање на партиските штабови на социјалдемократите во Војнович, Черкезе и Романовце.

Дали ова ќе важи и за вашиот пулен Величковиќ и дали ќе го разрешите од позицијата? Или измените ви се потребни само за пресметки со неистомислениците.

Дополнително, неговото присуство во штабови на политичка партија значи притисок и порака до останатите граѓани и го нарушува изборниот процес“, додава Петрушевски.

Притоа пратеникот бара „итна интервенција“ од министерот Спасовски и разрешување на споменатиот полициски началник.

„… Со што ќе покажете јасна волја за демократски и фер избори, и ќе придонесете во департизација на МВР“, заклучува Петрушевски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.