Жестоко беше денеска во Уставниот суд. Се расправаше за Законот за јавно обвинителство. Поранешниот министер за правда Михајло Маневски, СМК, и адвокатот Томе Тодоровски го оспоруваа Указот што го потпиша преетседателот Пендаровски откако тој беше усовен по вторпат, откако првиот пат не го добие потребното двотретинско мнозинство.

Спикерот Џафери го бранеше законот и тој вели дека морал да го стави на повторно гласање бидејќи првиот пат на двајцата пратеници Ферид Мухиќ и Самка Ибраимовски не им бил регистриран гласот.

Судот на денешната подготвителна седница одлучи дека ќе му биде потребно дополнително време за да донсе одлука дали ќе го поништи Законот за јавно обвинителство

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.