Зоки бе, од три добиени датуми, спадна на јазикот ни е ист со бугарскиот, ама различен – коментира аналитичарот Ивор Мицковски.
Во бугарски медиуми се шпекулира дека дека една од петте формулации во македонскиот предлог се однесувала за јазикот.

Според извори на „24 часа“ од бугарската влада, гостинот предложил пет варијанти за компромис, кои треба да влезат во политичката декларација. Меѓу нив имало и формулација за јазичниот спор, која гласела дека Бугарите и Македонците говорат истовремено на ист јазик, но и на различни, кои се светски признати одделно. Се предвидувала и декларација дека двата народа се братски“, објави „24 часа“.

на Јанев дека „ќе започне интензивна дискусија за предлозите уште денес“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.