Патарините ширум Македонија во правец кон Скопје денеска повеќе наликува на гранични премини отколку на наплатни рампи.

На речиси секоја патарина кон главниот град имаше зголемено полициско присуство, а редовно се запираа возила и автобуси, причината беше денешниот семакедонски протест на кој илјадници Македонци побараа слобода за патриотите.

И покрај притисоците, полицијата, заканите, затворските казни, пандемијата Македонец ја покажа големината и излезе на улица да каже доста е.

Погледнете како денес изгледаше патарината Велес-Скопје.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.