На Клиниката за Нефрологија според информации во моментот има повеќе од 20 заразени лекари и медицински персонал како и пациенти кои одат на дијализа, објави „Сител“.

Веста дека има заразени за Сител ја потврдила и директорката на клиниката. Се уште се чекаат резултатите од анализите и уште не се знае точната бројка.

Клиниката за нефрологија веќе неколку месеци е ковид-центар, а уште не се знае кој е изворот на заразата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.