Попладнево околу 17 часот на инфективното одделение во велешката болница почина 61 годишна пациентка од Велес.

Пациентката била во тешка здравствена состојба од почетокот односно од самиот прием на инфективното одделение. Таа била примена пред една недела и била потврдена како позитивна на тестот за Ковид-19. За цело време на престојот во болницата била под кислородна подршка.

Инаку досега ова е 22 случај на Ковид-19 кој заврши фатално за жител на Велес. За овие две недели во велешката болница починаа 9 пациенти, од кои шестмина велешани, двајца жители на Градско и еден пациент од Свети Николе

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.