МВР информира дека отстранет е дефектот на системот на Граничните премини, истиот е оспособен за функција и се пропуштаат возила за влез и излез од земјава.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.