Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски денеска на расправа во Комисијата за финансирање и буџет, истакна дека цените на струјата, производите и инфлацијата растат, па побара со амандман стапката од 5% на ДДВ-то да остане и во иднина.

Подолго време алармираме дека цената на струјата ќе порасне. Цената на струјата расте, цената на сите производи кои ги купуваме ќе порасне, инфлацијата расте, а јавниот долг се зголемува. Од владеачкото мнозинство цело време сме информирани пак дека цената на струјата нема да порасне, цената на производите нема да порасне, инфлацијата не се зголемува, а ова што се случува со јавниот долг било нормално, иако НБРМ алармира дека треба со огромно внимание да се постапува со сите овие процеси – критикуваше Муцунски.

Сега дојдовме до денот каде она што беше „лажни вести“ од ВМРО-ДПМНЕ, тоа што беа „дезинформации“ од ВМРО-ДПМНЕ наеднаш стана вистина, цената на струјата порасна, вели Мицунски.

Тој вели дека го поздравува тоа што Владата се согласила на предлогот на партијата да се намали ДДВ-то, за да реалниот раст на цената на струјата да не се почувствува, но тој вели дека предлогот на ВМРО-ДПМНЕ е и за домаќинствата, но и за компаниите за шокот од цената да не се почувствува за секој граѓанин, се однесува амандманот кој е поднесен.

Муцунски вели дека не само на домаќинствата, туку треба да им се помогне и на компаниите и да и се помогне на индустријата коишто се катастрофално погодени од несоодветната реакција на оваа страшна социо-економска криза која ни се случува.

Имаме и дополнителен амандман којшто предвидува барање за стапката на ДДВ-то да остане 5% и во случај цената на електричната енергија да остане иста или да продолжи да расте во иднина, ова е во исклучителна важност затоа што целта е ова прашање долгорочно да го решиме – вели Муцунски.

Тој апелираше до пратениците од мнозинството да ги прифатат овие амандмани бидејќи истите се во интерес на компаниите и индустријата, но и во интерес на сите граѓани, за да може да се одржи некоја ценовна стабилност.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.