Лидерот на Алтернатива Африм Гаши не се појави на денешното рочиште за настаните од „27 април”. Тој требаше да сведочи за случувањата во Собранието во 2017 година.

Судијата Илија Трпков рече дека Гаши бил лично поканет телефонски и преку судски извсстувач му била пратена покана во Собранието.

На денешното рочиште како сведоци ќе се појават неколкумина поранешни пратеници а по подолго време во судот се појави и обвинителката Вилма Рускоска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.