Синодот на Македонската православна црква не го разледувал новиот француски предлог и нема став по ова прашање. Ова за „Република.мк го потврди владиката Тимотеј. Исто така вели дека не е работа на црквата да излегува на протести.

Не сме разоварале за новиот предлог. Не e наша работа да излегуваме на протести.Ние само укажуваме дали нешто е прифатливо или не-објаснува Тимотеј за „Република“.

Пред неколку дена Синодот на МПЦ се изјасни против францускиот предлог и апелираше да се зачуваат македонските национални интереси.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.