Старо-новиот министер за животна средина Насер Нуредини денеска на прес конференција ги презентираше новите проекти и приоритете на неговиот ресор и тоа на албански јазик.

На новинарско прашање, збунето рече дека го знае македонскиот јазик, но не би било лошо и новинарите да го научат албанскиот, како што тој го учи македонскиот.

Нуредини истакна дека разбира  што го прашуваат новинарите, но не сака да се обраќа на македонски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.