Секретарот за меѓународна соработка во ВМРО-ДПМНЕ и доцент по Римско право на УКИМ, Тимчо Муцунски, верува дека Законот за јавно обвинителство може да биде донесен од страна на овој парламентарен состав ако и двете преговарачки страни се согласат да ги почитуваат Уставот и законите.

100 проценти сум убеден дека можеме да донесеме закон доколку се согласиме дека ќе ги почитуваме Уставот, законите и меѓународните стандарди, рече Муцунски.

Своите ставови Муцунски ги изнесе во вечерашното гостување во емисијата „360 Степени“ на телевизија Алсат.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.