Потегот на СПЦ со благослов да ја одбори автокефалноста на МПЦ-ОА, е очекуван, вели за Телма поранешниот претседател на комисијата за односи со верските заедници, Цане Мојановски.

Според него, најоптимистички прогнози се дека македонската црква, томосот може да го добие уште на почетокот на јуни за време на заедничкото сослужување со патријархот Вартоломеј.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.