Поразителни резултати од анкетата во која емисијата ЕуроФокус на Телма и МЦМС испитувале колку граѓани веруваат во способноста на владата да се соочи со корупцијата.

Само 23 % од граѓаните сметаат дека Владата има капацитет за битка со корупцијата.

Мнозинство од граѓаните 71,8 % сметаат дека Владата нема капацитет за справување со корупцијата, а 23,4% сметаат дека има, открива Боби Христов уредник во Телма.

Според истражувањето само 4,8 % од граѓаните не знаат или одбиваат да одговорат на прашањето.

Анализа на резултатите на анкетата покажува дека дури и голем дел од гласачите на владеачките партии СДСМ и ДУИ не веруваат во капацитетите на власта да се справи со корупцијата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.