Членовите на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) денеска го избраа Младен Чадиковски, новинар од ТВ24, за нов претседател на Здружението.

За Чадиковски гласале 86, а за неговиот противкандидат Стојан Наумов 77 од членовите на ЗНМ.

Тој доаѓа на местото на досегашниот претседател Насер Селмани.

ЗНМ денеска избираше и членови на Управниот и Надзорниот одбор и на Советот на честа.

Вкупно на Собранието присуствуваа 175 членови, a здружението има вкупно 555 членовиRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.