Веројатно најлесно преземање на функција е онаа од Јетон Шаќири, нема што да се презима, треба барем учебници да се печатат на време.
Исто и со путерон од Крива Паланка, идниот само нека ја држи чашата вино повисоко крената – коментира аналитичарот Ивор Мицкоски на својот фејсбук профил.

Новите министри влегоа во своите кабинети. Нивните претходници ги предадоа функциите. Примопредавање имаше и во Министерството за образование, каде Весна Јаневска дојде на местото на Јетон Шаќири.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.