Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ денеска заедно со секретарот за меѓународна соработка на ВМРО-ДПМНЕ, Стефан Андоновски, се сретнаа со амбасадорот на Република Словенија, Милан Предан, кој ја завршува својата мисија во Македонија.

На средбата се разговарало за актуелната политичка и економска состојба во Македонија, како и македонските евроинтеграции и постојаните условувања за Македонија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.