Немаме намера да прифатиме уставни измени под овие услови, а нашиот план опфаќа прв чекор предвремени парламентарни избори и секој којшто има план за решение на овој проблем да си го претстави пред граѓаните.Тие се суверен на оваа држава и нека одлучат, а потоа тие ќе ја одредат иднината, рече меѓу другото лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во емисијата „Само интервју“ .Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.