Премиерот Мицкоски на својот Фејсбук профил објави фотографии од Самитот на НАТО и истакна дека иднината на регионот е економската соработка и инвестициите за посреќни граѓани, како и апсолутна борба против корупцијата и организираниот криминал кој претставува најголема закана за напредокот.

Македонската влада е посветена кон развиена економија и воспоставување на владеењето на правото.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.