Македонскиот јазик бил и ќе остане темел на македонската држава.
Честит 24 Мај, Денот на македонските и сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј, напиша Владо Мисајловски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.