Апел до сите граѓани: Носете маска за да ги заштитите своите блиски, за да покажете почит кон здравствените работници и да го чувате јавното здравје. Носењето заштитна маска е засега наједноставен и најсигурен начин за заштита од КОВИД-19. Под слоганот #НосамМаска заедно со Владата на Република Македонија започнуваме кампања за носење маски со цел поддршка на Законот и подигнување на свеста на граѓаните од важноста на почитување на оваа мерка, објави на фејсбук страницата, Министерството за здравство на Република Македонија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.