Oфицијалната интернет страница на новото Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците, кое што е раководено од Првиот потпретседател на Владата, Артан Груби, е само на албански јазик.

На новата веб страна од новото министерство нема опција за македонски јазик.

На истата има голема слика од Артан Груби, а на македонски јазик единствено е само логото од министерството.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.